1. خانه
  2. /
  3. بیوگرافی افراد موفق
  4. /
  5. کوکو شانل اسطوره ی...

کوکو شانل اسطوره ی دنیای مد و طراحی

کوکو شانل طراحی که در دنیای مد و لباس با ایجاد تغییرات و تحولاتی اساسی، راحتی و زیبایی های بسیاری را در پوشش های زنانه به وجود آورد.

از ابتدا تا کنون نوع پوشش در تمام دنیا از اهمیت بسیاری برخوردار بوده است. هر چیزی ابتدا به شکلی ناقص ظاهر شده است ولی پس از گذر زمان با ایده ها و طرح های جدید این نواقص برطرف شده اند.

اما تغییرات وتحولاتی که در صنعت مد ایجاد شده است، به راحتی صورت نگرفته است. این تحولات توسط افرادی خاص همچون کوکو شانل به وجود آمده اند تا راحتی و زیبایی های بسیاری برای دوستداران مد پدید بیاید.

در هر حال در تمام دنیا در هر زمینه افراد موفقی وجود دارند که می توانند الگویی کامل برای شما در رسیدن به موفقیت باشند.

کتاب صوتی شما دوستداران دنیای مد و لباس را به خواندن بیوگرافی کوکو شانل اسطوره ی دنیای مد و طراحی دعوت می کند.

زندگینامه کوکو شانل

۱۹ آگوست ۱۸۸۳ بود که در منطقه سامیور فرانسه، کوکو شانل متولد شد. در اصل نام این بانوی پرآوازه جهان مد، گابریل بونور شانل می باشد؛ که پس از شهرت یافتن به کوکو شانل تغییر پیدا کرد.

 این نام متعلق به یکی از بنیان گذاران معروف فرانسوی(کوکو شانل) بود؛ او برند شانل را به یک برند تجاری قدرتمند در عرصه مد و طراحی تبدیل کرد؛ از این رو نام گابریل بونور به کوکو شانل بر این اساس تغییر پیدا کرد.

شانل زندگی خود را در یکی از پرورشگاه های سامیور آغاز کرد. نقطه آغاز فعالیت های شانل در زمینه طراحی لباس، انجام کار دوخت و دوز در همان پرورشگاه بود، که رفته رفته با طراحی های بی نظیرش شهرتی جهانی پیدا کرد.

کوکو شانل پیش از اینکه وارد دنیای مد و طراحی شود، مدت زمان محدودی در دنیای موسیقی و خوانندگی فعالیت داشت که در سال ۱۹۱۰ اولین فروشگاه لباس خود را راه اندازی و کار خوانندگی را رها کرد. شانل لباس ها و عطر هایی را با برند شانل، در سال ۱۹۲۰ به بازار عرضه کرد؛ از همان ابتدا طراحی لباس های شانل به صورتی بود که با راحتی و زیبایی بسیار، تغییراتی اساسی در طرز پوشش بانوان ایجاد کرد.

کوکو شانل با از دست دادن پدر و مادرش، دوران نوجوانی خود را به سختی گذراند؛ خوانندگی در سنین جوانی تا حد زیادی باعث رهایی شانل از غصه ها و ناراحتی آن زمانش می شد.

کوکو شانل سرانجام در ۱۰ ژانویه ۱۹۷۱، پس از به دست آوردن شهرتی جهانی و خدمتی بزرگ به جهان مد و طراحی لباس، در سن ۸۸ سالگی درگذشت.

زندگی حرفه ای کوکو شانل

پیشنهاد تاسیس یک کارگاه کلاه دوزی در سال ۱۹۰۳ به شانل داده شد، او در آن زمان با ۲۰ سال سن پیشنهاد اتین بالسان را پذیرفت و سپس شروع به کار کرد. در همین دوران آرتور کپل به تیم کاری کوکو شانل پیوست؛ او یکی از ثروتمندترین افرادی بود که در آن زمان روی هنر شانل سرمایه گذاری کرد. آرتور کپل و اتین بالسان تنها کسانی بودند که در شروع کار همراه کوکو شانل برای پیشرفت و ترقی بودند.

کوکو شانل به کمک همکارانش توانست  در منطقه روکابون اولین فروشگاه خود را افتتاح کند؛ او در این فروشگاه به فروش کلاه های دوخته شده در کارگاه کلاه دوزی خودشان پرداخت.

رونق در کسب و کار شانل باعث شد تا او شعبه هایی دیگر از این فروشگاه را در مناطقی دیگر و حتی شهر های اطراف فرانسه افتتاح کند.

در پی همه ی این فعالیت ها، کوکو شانل کار خود را در عرصه ی لباس با بافت یک لباس زمستانی آغاز کرد. در یک روز سرد زمستانی بود که شانل با پوشیدن یک لباس زمستانی که خودش بافته بود با نظرات مثبت دیگران راجع به لباسش مواجه شد. از این رو تصمیم گرفت این لباس را به تعداد زیادی برای مردمی که علاقه مند بودند، بدوزد.

مد جهانی و تاثیرات کوکو شانل بر روی آن

لباس هایی که شانل برای بار اول آن ها را طراحی کرد و به نحوی آغاز کار شانل به حساب می آمدند؛ که همچنان مثل گذشته در سراسر دنیا پرآوازه به تولید و استفاده ی آن ها ادامه داده شده است.

پیراهن های کوتاه و مشکی، بلوز و دامن، از اولین طراحی های کوکو شانل بودند که با الهام گرفتن از رنگ مشکی، شانل به همه ثابت کرد که رنگ مشکی علاوه بر استفاده آن در مراسم ختم، می تواند به لباس های زنانه زیبایی خاصی ببخشد.

خلق زیبایی در عین سادگی یک لباس از ویژگی های بخصوص طراحی های شانل بود.

علاوه بر لباس، شانل عطر ها و زیورآلاتی را نیز به بازار عرضه می کرد که طرفداران بسیاری داشتند. استفاده از از لباس های طراحی شده توسط شانل و خرید عطر شانل امروزه نیز به راحتی امکان پذیر می باشد.

چند توصیه مد از زبان کوکو شانل

هرچند برند شانل همیشه جزو گران‌ترین برندها در جهان بوده است اما کوکو شانل دیدگاه متفاوتی نسبت به لاکچری دارد و می‌گوید:

بهترین چیزها در جهان مجانی هستند اما پس از آن چیزهای خیلی خیلی گران در دسته بهترین‌ها قرار می‌گیرند.

برخی افراد تصور می‌کنند تجمل نقطه مقابل فقر است اما این طور نیست تجمل نقطه مقابل ابتذال است.

کوکو شانل معتقد بود فشن نوعی سبک زندگی است و تنها محدود به لباس‌ها نیست و هرچیزی می‌تواند متاثر از فشن شکل بگیرد:

فشن چیزی نیست که فقط در لباس‌ها پیدا شود، فشن در آسمان، در خیابان، در تفکرات ما و در روش زندگی ما و در اتفاقاتی که هرروز می‌افتد وجود دارد.

او تاکید خاصی روی متفاوت بودن و بیهوده نبودن زندگی داشت و معتقد بود که برای این که در بهترین شکل زندگی کند باید یک زندگی متفاوت، سرگرم کننده و خارج از چارچوب‌های شناخته شده داشته باشید، چیزی که خود کاملا به آن رسید:

برای این که جایگزینی نداشته باشید باید متفاوت باشید.

شما تنها یکبار زندگی می‌کنید و لازم است که زندگیتان سرگرم کننده باشد.

عجیب‌ترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که بلند بلند درباره خودتان فکر کنید.

 

کوکو شانل دیدگاه متفاوتی درباره نگاه زنان به زندگی و تصویری که از خود ارائه می‌دهند داشت و معتقد بود وقار و سادگی زنان بالاترین جذابیت را برایشان به همره دارد. دیدگاهی که در دوران خود تا حدی فمینیستی بود اما اکنون از ضروریات تفکر و توصیه مد برای زنان و دختران جوان در جامعه محسوب می‌شود:

تزئین بهترین علم، زیبایی بهترین سلاح و وقار بهترین جذابیت است.

اگر بد و نامناسب لباس بپوشید همه لباس شما را به خاطر خواهند آورد اما اگر معصومانه و زیبا لباس بپوشید همه شما را به خاطر خواهند آورد.

جذابیت زمانی اتفاق می‌افتد که درون و بیرون به یک اندازه زیبا باشند.

یک دختر باید دو چیز باشد: کسی و چیزی که دلش می‌خواهد.

سادگی کلید جذابیت واقعی است.

جذابیت یعنی سرپیچی از قوانین تعریف شده.

او برای حضور زنان در اجتماع ارزش خاص قائل بود و لباس‌ها را به شکلی طراحی می‌کرد که باعث محدودیت حرکت و آزادی زنان نشود بدون آن که چیزی از ظرافت و زنانگی این لباس‌ها کاسته شود، در عین حال او معتقد بود زنان باید به زیباترین شکل در اجتماع حاضر شوند:

نمی‌فهمم چطور برخی زنان بدون این که به خود برسند از منزل خارج می‌شوند. کسی چه می‌داند، شاید این روز روز سرنوشت شما باشد و باید برای سرنوشت در زیباترین شکل ممکن لباس پوشیده باشید.

لباسی که در خیابان‌ها قابل استفاده نباشد لباس نیست.

کوکو شانل دیدگاه خاص خود را به فشن داشت که پایه سبک مدرن در فشن را شکل داد. او اهمیت خاصی به تناسبات در فشن می‌داد اما جایگاهی بسیار بالاتر برای استایل قائل بود:

فشن نوعی معماری است چون در آن همه چیز به تناسبات بستگی دارد.

فشن کمرنگ می‌شود اما استایل مثل همیشه باقی می‌ماند.

کوکو شانل به اهمیت کفش در استایل زنانه واقف بود و معتقد بود که یک زن با کفش زیبا هرگز زشت شمرده نمی‌شود. از طرف دیگر او در چند توصیه مد بخش‌های ضروری لباس‌های زنانه را بیان کرده است که در موارد زیر خلاصه می‌شوند:

  • رنگ‌های سیاه و سفید
  • کفش خوب و باکیفیت
  • تعداد زیاد لباس
  • اندازه بودن لباس‌ها
  • سادگی
  • تمیزی و آراستگی

کوکو شانل بهترین رنگ‌ها را رنگ‌های سیاه و سفید می‌دانست و معتقد بود زنان به جز این دور رنگ به رنگ‌های دیگری در لباس‌های خود احتیاج ندارند:

بهترین رنگ نبود رنگ است، سیاه و سفید همه رنگ‌ها را در خود دارند و زیبایی آن‌ها خالص و در بالاترین سطح از هماهنگی است.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید

معادله ی امنیتی *