1. خانه
  2. /
  3. طراحی سایت
  4. /
  5. لورم ایپسوم چیست و...

لورم ایپسوم چیست و چه تاریخچه ای دارد؟

لورم ایپسوم متنی است که معنا و مفهوم خاصی ندارد ولی کلمات هر جمله این متون با دقت بسیار بالایی انتخاب شده اند تا کاملا در قالب وبسایت، طرح های گرافیکی یا حتی روزنامه ها بیشترین سازگاری را داشته باشند. ایده لورم ایپسوم اولین بار به زبان انگلیسی پدید آمد و وبسایت ipsum.com اثر این ایده بود، صاحب این اثر علاوه بر اینکه در این وبسایت متون لورم ایپسوم انگلیسی تولید میکرد کتاب های متعددی با محتوای لورم چاپ نموده است و درک این موضوع برای اکثریت سخت است که چرا یک کتاب از لورم را به چاپ رسانده.

معمولاً طراحان گرافیک برای صفحه‌آرایی، نخست از متن‌های آزمایشی و بی‌معنی استفاده می‌کنند تا صرفاً به مشتری یا صاحب‌کار خود نشان دهند که صفحهٔ طراحی یا صفحه‌بندی شده، بعد از اینکه متن در آن قرار گیرد، چگونه به نظر می‌رسد و قلم‌ها و اندازه‌بندی‌ها چگونه در نظر گرفته شده‌است. از آنجایی که طراحان عموماً نویسندهٔ متن نیستند و وظیفهٔ رعایت حق تکثیر متون را ندارند و در همان حال، کار آن‌ها به‌نوعی وابسته به متن است، آن‌ها با استفاده از محتویات ساختگی، صفحهٔ گرافیکی خود را صفحه‌آرایی می‌کنند تا مرحلهٔ طراحی و صفحه‌بندی را به پایان برند.

یک بند کامل طرح‌نما به زبان لاتین این چنین است:

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat. Ut wisi enim ad minim veniam, quis nostrud exerci tation ullamcorper suscipit lobortis nisl ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis autem vel eum iriure dolor in hendrerit in vulputate velit esse molestie consequat, vel illum dolore eu feugiat nulla facilisis at vero eros et accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore te[۱]feugait nulla facilisi.

که معادل آن در زبان فارسی معمولاً این‌چنین نمایش داده می‌شود:

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می‌باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می‌طلبد تا با نرم‌افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی‌الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می‌توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد و زمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساساً مورد استفاده قرار گیرد.

دلیل استفاده از متن لورم ایپسوم

از آنجایی که بسیاری از طراحان و برنامه نویسان برای تکمیل پروژه های خود و نشان دادن طرح تکمیل شده، نیاز به متن های تستی و آزمایشی دارند، و از آنجایی که تایپ متن های آزمایشی می تواند زمان بسیار زیادی از طراح بگیرد… و زمان را هدر بدهد، از این رو متن های لورم ایپسوم ( Lorem ipsum ) خلق شد و یک متن جهانی و سراسری است که فقط و فقط به منظور کمک به طراحان و برنامه نویسان ایجاد شد… تا با بهره گیری از این متن ها پروژه ها با سرعت بیشتری گسترش یابدو دغدغه تولید متن کنار برود.

امروزه این وبسایت متونی مهندسی شده برای اکثر زبان های رایج دنیا طراحی نموده است و امکانات قابل توجهی برای کاربران و استفاده کنندگان لورم ارائه میکند ولی با توجه به تحریمات گوگل، کاربران ایرانی توانایی استفاده از این وبسایت را بدون تغییر آیپی ندارند و در صورت ورود به این وبسایت صفحه ای مشابه تصویر زیر را مشاهده خواهند نمود.

لذا جهت سهولت کار شما برنامه نویسان و طراحان عزیز وبسایت آی لورم با ارائه خدماتی شامل (تولید متون لورم ایپسوم فارسی، لورم ایپسوم انگلیسی، لورم برای تصاویر، فاوآیکن ساز) پیاده سازی و آماده به فعالیت میباشد.

دیدگاه خود را بنویسید

معادله ی امنیتی *