چطور اسم افراد را به خاطر بسپاریم؟

چگونگی استفاده از ابزار

۱. تداعی چهره

وقتی برای نخستین بار فردی را ملاقات می‌کنید، چهره‌اش را با دقت نگاه کنید. سعی کنید یک ویژگی غیرمعمولی مثلا در گوش‌ها، مدل مو، پیشانی، ابروها، چشم‌ها، بینی، دهان، چانه یا رنگ چهره و… پیدا کنید.

ارتباطی بین آن ویژگی با چهره و اسم آن شخص در ذهن خود ایجاد کنید. این ارتباط می‌تواند شخص مورد نظر را با شخص هم‌نام دیگری که می‌شناسید، پیوند بدهد. به همین شکل، ممکن است ریتم یا شکل آن اسم را با چهره‌ی آن شخص یا ویژگی تعریف‌شده‌ای ارتباط بدهید.

۲. تکرار

وقتی برای اولین بار با شخصی روبه‌رو می‌شوید، از او بخواهید نام خود را تکرار کند. خودتان هم نام او را در حین مکالمه چندبار تکرار کنید (البته در این کار زیاده‌روی نکنید). اگر نام او غیرمعمولی است، املا یا معنی‌ آن را بپرسید و اگر موقعیت مناسبی بود، کارت ویزیت‌تان را به‌ یکدیگر بدهید. به یاد داشته باشید که هرقدر بیشتر اسم مربوطه را بشنوید و ببینید، با احتمال بیشتری آن اسم یادتان می‌ماند.

پس از اینکه با آن شخص خداحافظی کردید، اسمش را چندین‌بار در ذهن خود مرور کنید. اگر واقعا در به‌ خاطر آوردن اسامی مشکل دارید، می‌توانید اسم‌ها را در دفترچه‌ای بنویسید.

 

۳٫نام افراد را به چیزهایی که در حال حاضر می‌شناسید مرتبط کنید

دانش خود را به هر چیزی که در حال حاضر در ذهن دارید مرتبط کنید. ذهن شما به مسیری برای اطلاعات جدید نیاز دارد و آن مسیر از طریق اطلاعات قدیمی ایجاد خواهد شد.

از آنجایی که انسان‌ها به راحتی می‌توانند بر روی داشته‌های قبلی خود تمرکز کنند، معمولا جزییات کاملی از زندگی خود خواهند داشت. روز گذشته برای شام چه خورده‌اید؟ شرط می‌بندم این موضوع را با جزییات به خاطر می‌ آورید.

خب حالا از خود بپرسید دوست صمیمی تان برای شام چه خورده است؟
حتما این موضوع را کاملا فراموش کرده اید. به همین خاطر باید  نام‌های جدیدی که می‌شنوید را با  خاطراتی که در ذهن دارید مرتبط کنید.

در چنین شرایطی به خاطر سپاری نام‌ها بسیار ساده و آسان خواهد بود.
نام فرد جدید را به یک موضوع آشنا ربط دهید. مثلا فرض کنید «گلشیفته» دقیقا از باغچه منزل تان آن «گلِ خودشیفته» را چیده و در حیاط منزل تان منتظر است.

حالا زمانی را اختصاص دهید و این موارد را عمدا در ذهن ایجاد کنید و تصاویر آنها را ببینید. چنین کاری در مراحل اولیه به نظر عجیب و غریب می‌رسد… اما با کمی تمرکز، تمرین و تکرار قادر خواهید بود حافظه بصری خود را فعال سازید.

سخن آخر

روش‌های پیشنهادی برای به خاطر سپردن اسم‌ها بسیار ساده، واضح و مفید هستند. برقراری ارتباط چه با تصاویری از اسم و چه با اشخاص دیگر، درهرصورت می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. تکرار و مرور، کمک‌تان می‌کند حافظه‌ی خود را تثبیت کنید.

نکته‌ی مهمی که نباید فراموش کنید، تمرین و صبر مستمر است.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید

معادله ی امنیتی *