1. خانه
  2. /
  3. مهارت های ارتباطی
  4. /
  5. آداب معاشرت
  6. /
  7. ۲۲ بازی ‌گروهی مختلف...

۲۲ بازی ‌گروهی مختلف برای دورهمی های دوستانه

یک بازی گروهی هیجان انگیز و مفرح می‌تواند بهترین گزینه برای سپری کردن اوقات در مهمانی‌ها و دورهمی‌های دوستانه و خانوادگی باشد. اما انتخاب یک بازی مناسب کار سختی است. از این رو ما در ادامه این مطلب ۲۲ بازی گروهی برای دورهمی های دوستانه و خانوادگی هستند به شما معرفی کرده‌ایم.

بعضی از محیط‌های کاری نیز پذیرای این قبیل بازی‌های گروهی هستند. چراکه بازی‌های گروهی کمک می‌کنند تا همکاران‌تان را بهتر بشناسید و روابط دوستانه‌ای با آن‌ها برقرار کنید. از دیگر مزایای بازی‌های گروهی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تشکیل تیم و تقویت روحیه‌ٔ کار تیمی؛
  • تقویت انرژی و روحیه‌ٔ کارمندان؛
  • ایجاد حس صمیمیت و دوستی؛
  • افزایش تعلق خاطر به محیط کار در کارمندان.

بازی‌های گروهی

۱. نقاش نابینا

در این بازی افراد به گروه‌های دونفره تقسیم می‌شوند و اعضای هر گروه پشت به هم می‌نشینند. نفر اول یک تصویر و نفر دوم در هر گروه یک کاغذ سفید و یک قلم در اختیار دارند. کسی که تصویر در دست اوست، باید بدون اشاره‌ مستقیم به محتوای تصویر، آن را برای هم‌گروهی خود شرح دهد و نفر دوم آنچه را که متوجه می‌شود، روی کاغذ بکشد. در پایان، گروهی که نقاشی‌اش بیشترین شباهت را به تصویر دارد، برنده خواهد شد.

۲. چشمک مرگ

چشمک مرگ-بازیهای گروهی

به تعداد افراد حاضر کارت سفید لازم دارید. روی دو تا از کارت‌ها کلمات قاتل و کارآگاه و روی مابقی، کلمه‌ مقتول را بنویسید و به هر شخص یک کارت بدهید. کارآگاه را همه می‌شناسند. شخصی که کارت قاتل را برداشته، به صورت پنهانی به بقیه چشمک می‌زند و با چشمک او قربانی‌ها می‌میرند. کارآگاه باید قاتل را پیدا کند. زمانی‌که کارآگاه موفق به یافتن قاتل شد، قاتل قبلی کارآگاه می‌شود و کارت‌ها دوباره به صورت تصادفی بین بازیکنان پخش می‌شوند.

۳. نخند

به صورت دایره کنار هم قرار بگیرید. هر بازیکن به نوبت، در حالی که به چهره‌ی فرد کنار دستی خود نگاه می‌کند، باید بخندد و سعی کند که او را بخنداند. هرکس که بخندد، بازنده محسوب می‌شود و کسی که تا پایان هر دور از بازی نخندد، برنده‌ این بازی ساده و جالب است.

۴. صندلی موزیکال

هرچند که این بازی از نوستالژی‌های کودکی بسیاری از ماست، می‌توانید آن را در دورهمی‌های بزرگ‌ترها نیز انجام دهید. تعداد شرکت‌کنندگان را در نظر بگیرید و یکی کمتر از کل این تعداد صندلی را به صورت دایره‌ در کنار هم بچینید. مثلا اگر ۹ نفر هستید، ۸ صندلی را به شکل دایره کنار هم قرار دهید. یک آهنگ پخش کنید. زمانی‌که آهنگ تمام شد، همه باید سعی کنند روی یک صندلی بنشینند و کسی که موفق به نشستن نشود، بازنده است. این بازی را چند دور اجرا کنید. کسی که در دور آخر، یعنی مرحله‌ی دونفره برنده شود، برنده کل بازی است.

۵. اسمشو بگو

آهنگی را انتخاب کنید و ۵ ثانیه از آن را پخش کنید. هر کس که بتواند نام آهنگ یا نامی نزدیک به‌ آن را بگوید، برنده است.

۶. دروغ یا حقیقت

هر بازیکن یک دروغ و دو حقیقت را در مورد خودش در نظر می‌گیرد. همه به شکل گرد در کنار هم می‌نشینند. نفر اول دو حقیقت و یک دروغ را در مورد خودش بیان می‌کند و نفر سمت راستیِ او باید حدس بزند که کدام‌یک از گفته‌هایش دروغ است. اگر درست حدس بزند بازی با خود او ادامه می‌یابد، وگرنه از بازی خارج می‌شود. کسی که تا آخر بازی در دایره بماند، برنده نهایی بازی است.

۷. بگو چیه؟

تعدادی اشیا را داخل یک سبد بریزید. به نوبت چشم شرکت‌کنندگان را ببندید و از آن‌ها بخواهید که یکی از اشیای داخل سبد را بردارند و با لمس آن حدس بزنند که آنچه از سبد برداشته‌اند، چیست. البته باید سبد را طوری بپوشانید که شرکت‌کنندگان نتوانند محتویات آن را ببینند.

بازی‌های گروهی برای تیم‌های پرجمعیت

بازی‌هایی که برای تیم‌های پرجمعیت انتخاب می‌کنید، باید سازماندهی‌شده باشند. دستورالعمل‌های بازی نباید خیلی پیچیده باشد و همه‌ٔ اعضا باید درگیر بازی شوند. قبل از انتخاب بازی‌ها، سن و توانایی‌های فیزیکی بازیکنان را در نظر بگیرید.

۸. طناب‌کشی

طنابکشی-بازیهای گروهی

اعضا را به دو تیم تقسیم کنید؛ به‌طوری‌که هر دو تیم از لحاظ قدرت بدنی با هم برابر باشند. به این ترتیب انجام بازی مدت زمان بیشتری طول می‌کشد و جذاب‌تر خواهد بود. یک طناب با طول و مقاومت مناسب انتخاب کنید و هر سر طناب را در اختیار سردسته‌ی تیم‌ها بگذارید. تیمی که زمین بخورد یا طناب را رها کند، بازنده است. همچنین می‌توانید یک خط جداکننده بین دوتیم بکشید. هر تیمی که وارد زمین تیم مقابل شود، بازنده است.

۹. منجمد شو

از یک نفر بخواهید در یک مکان به شکل یک مجسمه با شکلکی خاص بایستد. بقیه اعضا باید بلافاصله تشخیص دهند که مجسمه کیست و در همان‌جایی که هستند، مانند او مجسمه شوند. بخش جالب این بازی شکلک‌های خنده‌داری است که مهمان‌ها به خود می‌گیرند.

۱۰. حدس بزن کیه

اسم هر شرکت‌کننده را روی یک تکه کاغذ بنویسید. کاغذها را تا زده و درون یک جعبه بریزید. هر کس باید یک کاغذ از جعبه بردارد و شخصی را که اسم او روی کاغذ نوشته شده، توصیف کند. بقیه باید با توجه به توضیحات او، شخص موردنظر را شناسایی کنند. این بازی را می‌توانید به صورت تیمی نیز انجام دهید.

۱۱. دمشو بگیر

به گروه‌های سه نفره تقسیم شوید. اعضای هرگروه به ترتیب قد و پشت سرهم، به‌طوری‌که بلندقدترین فرد در ابتدای صف باشد، قرار بگیرند. یک تکه پارچه را به‌عنوان دم به کمرِ نفرِ آخر در هر تیم، یعنی کوتاه‌قدترین عضو، ببندید. هر تیم باید سعی کند که دم تیم‌های دیگر را گرفته و بکشد. تیمی که بیشترین دم را جمع کند، برنده است.

بازی‌های گروهی برای تیم‌های کم‌جمعیت

اگر تعداد داوطلبان برای بازی گروهی کم است، بازی‌هایی که در ادامه معرفی می‌شوند، برای دورهمی‌های شما مناسب خواهند بود. این بازی‌ها برای آشنایی بیشتر هم‌تیمی‌ها با یکدیگر و ایجاد رابطه‌ دوستانه بین آن‌ها مناسب هستند.

۱۲. الفبا

هریک از شرکت‌کننده‌ها یک کاغذ و خودکار آماده می‌کند و حروف الفبا را از اول تا آخر به صورت عمودی در سمت راست برگه‌ خود می‌نویسد. بسته به سختی موضوع انتخاب‌شده، زمانی حدود ۲ تا ۳ دقیقه در نظر گرفته می‌شود. شرکت‌کننده‌ها باید برای هر یک از حروف، یک اسم از موضوع انتخاب‌شده پیدا کنند (اسمی که حرف اول آن مساوی با حرف مورد‌نظرباشد). کسی که زودتر ستون را پر کند یا تعداد جواب‌های درست بیشتری نوشته باشد، برنده است. این بازی نسخه‌ دیگری از اسم و شهرت خودمان است. برخی از موضوعاتی که می‌توانید انتخاب کنید، در ادامه آمده است.

حیوانات، نام گل، تیم‌های ورزشی، اسم دختر یا پسر، شخصیت‌های کارتونی، اسم ترانه، فیلم یا برنامه‌های تلویزیونی، اسم میوه‌ها و سبزیجات.

۱۳. توپ و سبد

برای اجرای این بازی جالب به دو سبد، دو صندلی، تعدادی توپ پنبه‌ای، یک قاشق بزرگ، یک تایمر و یک چشم‌بند نیاز دارید. هریک از سبدها را روی یکی از صندلی‌ها قرار دهید و توپ‌ها را داخل یکی از سبدها بریزید. سبد دوم باید خالی باشد. صندلی‌ها را در فاصله‌ی حدود یک‌ونیم‌متری از هم قرار دهید و مدت زمان مشخصی (حداکثر پنج دقیقه) برای بازی در نظر بگیرید.

چشم بازیکن اول را با چشم‌بند ببندید و از او بخواهید که چند بار به دور خود بچرخد. بعد قاشق بزرگی در اختیار او قرار دهید و از او بخواهید که توپ‌ها را از سبد اول به سبد دوم منتقل کند. بقیه‌ شرکت‌کننده‌ها نیز باید به ترتیب این کار را انجام دهند. کسی که در مدت‌زمان تعیین‌شده بیشترین تعداد توپ‌ها را به سبد خالی منتقل کند، برنده است. با توجه به این‌که شرکت‌کننده‌ها به دلیل چرخیدن به دور خود در ابتدای بازی، محل سبدها را گم خواهند کرد، اجازه ندارند که از دست‌ها برای پیدا کردن سبدها کمک بگیرند؛ در غیر این صورت بازنده خواهند بود و این قسمت جالب و سرگرم‌کننده‌ مسابقه است.

۱۴. جعبه رو خالی کن!

یک سبد کم‌عمق و سبک آماده کنید و تعدادی توپ داخل آن بریزید. سبد را به یک کمربند وصل کنید. شرکت‌کنندگان را به دو تیم تقسیم کنید.

بازیکنان هرتیم باید به ترتیب کمربند را ببندند و با تکان دادن کمر، توپ‌ها را به بیرون از سبد هدایت کنند. در طول بازی استفاده از دست و خم‌شدن غیرمجاز است. هر بازیکن بعد از خالی کردن سبد باید توپ‌ها را داخل سبد قرار دهد و سبد را به هم‌تیمی خود بدهد تا او دوباره این کار را تکرار کند. تیمی که زودتر بازی را تمام کند، برنده است.

۱۵. اون کارو نکن!

یک نفر برای راهنمایی بقیه انتخاب می‌شود و از جملاتی مثل تکون نخور یا تک‌پا حرکت کن، برای راهنمایی استفاده می‌کند. هدف بازی این است که هر کس خلاف کاری را که به او گفته می‌شود، انجام دهد؛ در غیر این صورت، بازنده محسوب می‌شود. شرکت‌کننده‌ای که تا آخر بازی را ادامه دهد، برنده است.

بازی‌های مناسب سال‌ِ نو و مهمانی

مهمانی-بازی های گروهی

برخی از شرکت‌ها ممکن است شروع آغاز سالِ نو را جشن بگیرند. برخی بازی‌ها می‌تواند به جذاب‌ترشدن مهمانی کمک کنند و باعث شوند که مهمان‌ها احساس خستگی نکنند. برخی از بازی‌هایی که معرفی خواهند شد، کم‌هزینه هستند. می‌توانید چندتا از این بازی‌ها را بسته به تعداد مهمان‌ها و مدت‌زمان مهمانی انتخاب کنید.

۱۶. کاردستی با چشم بسته

به هریک از مهمانان خود یک برگ کاغذ رنگی بدهید. از آن‌ها بخواهید دست‌های خود را پشت سرشان ببرند و بدون نگاه کردن، کاغذ را به شکل مورد نظر، مثل درخت، برش دهند. در پایان، کسی که کاردستی‌اش بیشترین شباهت را به شیء مورد نظر داشته باشد، برنده است. البته می‌توانید این مسابقه را به این صورت نیز برگزار کنید: چشم‌های شرکت‌کنندگان را با چشم‌بند ببندید و از آن‌ها بخواهید تصویر شیء مورد نظر را روی کاغذ بکشند.

۱۷. صید شیرینی

مهمانان را به دو یا چند تیم ۸ تا ۱۰ نفره تقسیم کنید. مقدار زیادی شکلات بسته‌بندی‌شده را داخل یک کاسه‌ی بزرگ بریزید. اعضای هرتیم باید به ترتیب با کمک وسیله‌ای مثل یک قاشق کوچک که در دهان‌شان قرار دارد، شکلات‌ها را از داخل کاسه‌ی اصلی برداشته و به سبد تیم خودشان منتقل کنند. در نهایت، تیمی که بیشترین تعداد شکلات را در سبدش داشته باشد، برنده است.

۱۸. ترکاندن بادکنک

شرکت‌کنندگان را به دوتیم تقسیم کنید. برای هر تیم، یک رنگ بادکنک در نظر بگیرید. بادکنک‌ها را به پای بازیکنان ببندید. اعضای هر تیم باید سعی کنند تا بادکنک‌های تیم دیگر را بترکانند و از ترکیدن بادکنکی که به پای خودشان بسته شده، جلوگیری کنند. هرکس که بادکنکش بترکد، از بازی خارج می‌شود. در نهایت، تیمی که بیشترِ اعضای آن باخته باشند، بازنده است. این بازی را می‌توانید به صورت دونفره نیز انجام دهید.

۱۹. توپ داغ

از شرکت‌کنندگان بخواهید تا به شکل دایره در کنار هم بایستند. شیئی کوچک مثل یک توپ یا یک جعبه در اختیار نفر اول قرار دهید. یک آهنگ پخش کنید. با شروع آهنگ شرکت‌کنندکان باید توپ را دست به دست کنند. هنگامی‌که آهنگ به پایان می‌رسد، کسی که توپ در دست اوست، بازنده خواهد بود و از دایره خارج می‌شود. برنده کسی است که تا انتها در دایره بماند.

۲۰. چندتا

به محض رسیدن مهمان‌ها از آن‌ها بپرسید که چندتا از یک شیء مشخص در محیط وجود دارد. آن‌ها اجازه‌ شمارش ندارند و فقط باید تعداد را حدس بزنند. اشیائی که انتخاب می‌کنید، می‌توانند مواردی مثل تعداد هدیه‌ها، تعداد شکلات‌ها، تعداد پله‌ها و… باشند.

حدس‌ها و نام افراد را یادداشت کنید و در نهایت تعداد درست و نام برنده را اعلام کنید. می‌توانید یک هدیه‌ هم برای برنده در نظر بگیرید.

۲۱. مسابقه گلوله‌برفی

تعدادی بادکنک در دو رنگ متفاوت آماده کنید. بادکنک‌ها را باد کنید و دو یا سه بادکنک در اختیار هر بازیکن قرار دهید. بازیکنان را به دو تیم تقسیم کنید و برای هر تیم یک رنگ بادکنک در نظر بگیرید. روی زمین یک خط جداکننده در نظر بگیرید. هر تیم باید سعی کند که بادکنک‌های خود را به طرف دیگر خط بفرستد و از ورود بادکنک‌های رقیب به زمین خود جلوگیری کند. بعد از دودقیقه (یا بیشتر) تیمی که بیشترین تعداد بادکنک را در طرف دیگر خط دارد، برنده این بازی مهیج است.

۲۲. کادوش کن

یک قیچی، نوار چسب، کاغذ کادو، روبان و یک جعبه برای بسته‌بندی در اختیار هر نفر قرار دهید. هنگامی‌که شروع مسابقه را اعلام کردید، هر بازیکن باید شروع به کادو کردن جعبه‌ خودش کند. جعبه‌ها باید به طور کامل کادو شوند و زیبایی و تمیزی بسته‌بندی هم باید در نظر گرفته شود. کسی که سریع‌تر و مرتب‌تر از بقیه جعبه را کادوپیچ کند، برنده است.

شاید همه‌ افراد حاضر در جمع، ایده‌ بازی‌ دسته‌جمعی را دوست نداشته باشند، چراکه در تجربه‌های قبلی خود لذت زیادی نبرده‌اند. اما در این مقاله سعی کردیم تا ساده‌ترین و جذاب‌ترین بازی‌ها را به شما معرفی کنیم. عکس گرفتن از مهمان‌هایتان در حین بازی را فراموش نکنید. مرور لحظاتی که در کنار هم به شادی و تفریح پرداختید و برای برنده شدن تلاش کردید، در آینده برای شما لذت‌بخش خواهد بود.

با هرکسی که بخواهید می‌توانید ارتباطی موثر برقرار کنید

منبع : chetor.com

دیدگاه خود را بنویسید

معادله ی امنیتی *